Adres redakcji: Zens.pl sp zoo ul. SŁOWIŃCÓW 7 /7 78-100 Kołobrzeg Tel. 533 024 116 , Emil: biuro@zens.pl

Sadzenie drzewek owocowych jesienią - co należy wiedzieć

Sadzenie drzewek owocowych jesienią – co należy wiedzieć

Lajki

Czas sadzenia roślin w ogródku kojarzony jest zwykle z wiosną. Warto jednak wiedzieć, że dla drzewek i krzewów owocowych odpowiednią porą jest również jesień. Wiele osób decyduje się na sadzenie ich w tym czasie, aby odciążyć nieco napięty, wiosenny grafik. Wybór tego okresu może również nieść za sobą korzyści dla roślin. Co należy wiedzieć na ten temat?

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Za najlepszy czas na sadzenie owocowych drzewek uznaje się okres od początku października. Należy jednak dokonać tego przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny zasadzone w odpowiednim czasie zdążą jeszcze dobrze ukorzenić się przed zimą. Posadzenie drzewek wiosną również jest możliwe. Wymaga wtedy jednak więcej pracy. Ogrodnicy muszą bowiem pamiętać o częstym podlewaniu roślin oraz ich ocienianiu. Jesienią nie trzeba obawiać się o to, że światło słoneczne mogłoby uszkodzić listki. Niższe temperatury i częstsze opady sprawiają też, że gleba jest wilgotniejsza. Drzewka nie wymagają więc tak częstego nawadniania. W chłodniejszym okresie niższe jest też ryzyko ataków wielu szkodników.

Jakie rośliny można sadzić jesienią?

Planując jesienne sadzenie drzew owocowych należy zapoznać się z odmiennymi wymaganiami poszczególnych gatunków. Mimo że jest to dobry czas dla większości roślin z tej kategorii, należy uważać na ewentualne niskie temperatury. Bardziej wrażliwe drzewka będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń. Jesienny chłód najlepiej znoszą jabłonki, dlatego też nie trzeba obawiać się o to, czy sobie poradzą. Dobrze przystosowane są też grusze, śliwy i wiśnie. Więcej uwagi wymagają z kolei morele, nektaryny i brzoskwinie. Decydując się na posadzenie ich zimniejszą porą warto okryć sadzonki agrowłókniną lub innym materiałem zabezpieczającym przed zmarznięciem.

Jak sadzić owocowe drzewka?

Jedną z zalet sadzenia roślin jesienią jest bardzo duży wybór drzewnych sadzonek w szkółkach i sklepach. Osoby, które po raz pierwszy kupują drzewka na swoją działkę powinny zapoznać się ze sposobem ich sadzenia. Ziemię, w której „zamieszkają” nowe roślinki warto przygotować jak najwcześniej. Odpowiednim czasem może okazać się już koniec sierpnia. W razie braku innych możliwości można zrobić to też później. Gleba musi być dobrze przekopana, a wszystkie chwasty dokładnie usunięte. Zaleca się też w przemyślany sposób wzbogacić ziemię za pomocą kompostu, obornika lub substratu torfowego.

Owocowe drzewko należy posadzić ok. 2-3 cm głębiej niż rosło w szkółce. Najpierw należy wykopać otwór, który musi być odpowiednio duży, aby swobodnie rozłożyć w nim korzenie. Zadbanie o system korzeniowy jest tu bardzo istotne. Umieszczone w ziemi korzenie nie mogą być też pozawijane. Nawet jeśli konieczne okaże się kilkukrotne powiększanie dołka, nie powinno się rezygnować z tego kroku. Na dnie dziury zaleca się usypać kopczyk z tzw. warstwy ornej. Jest to żyzna, wierzchnia warstwa gleby. Po wstawieniu drzewka i rozłożeniu korzeni dołek stopniowo się zasypuje.

Jak prawidłowo umieścić nowe drzewko w ziemi?

Na etapie zasypywania dołka, przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby. Przytrzymując drzewko należy lekko nim potrząsać, aby wsypywana ziemia równomiernie wypełniała przestrzeń pomiędzy korzonkami. Jedna z osób może stopniowo dosypywać gleby dokładnie ją udeptując. Kiedy w dołku pozostanie jeszcze trochę miejsca powinno się wlać do niego ok. 5-10 litrów wody. Kiedy ciecz wsiąknie, dziurę zasypuje się do końca, delikatnie ją udeptując. Tak zasadzone drzewka będą dobrze przygotowane na kolejne miesiące.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *