Adres redakcji: Zens.pl sp zoo ul. SŁOWIŃCÓW 7 /7 78-100 Kołobrzeg Tel. 533 024 116 , Emil: biuro@zens.pl

Pozyskiwanie starych domen - co warto o tym wiedzieć?

Pozyskiwanie starych domen – co warto o tym wiedzieć?

Lajki

Warto wiedzieć, że o ile wiek i historia domeny mają znaczący wpływ na pozycjonowanie, to znów takiego wpływu nie ma sama jej nazwa. Domena, która nie została odnowiona, może posiadać często „PageRank” większy niż 0, zaindeksowane strony i wiele odnośników do niej prowadzących, często wartościowych. Jeżeli w miarę szybko po wygaśnięciu domeny zarejestrujemy ją i stworzymy tam jakiś serwis, najlepiej podobny do tego, który był, możemy przejąć wszystkie zalety tej domeny.

Pamiętajmy, że takie domeny wcale nie muszą być drogie. Wiele osób nie zdaje sobie często sprawy z tego, ile może być warta ich domena, i kiedy im się znudzi prowadzenie serwisu, wtedy zwyczajnie jej nie odnawiają. Możemy wówczas kupić starą, wartościową domenę w cenie nowej. Wyszukiwanie takich domen staje się od ponad dekady trudniejsze, bowiem wiele osób na nie poluje. Wiele domen posiada wpisy w starych katalogach. Możemy ręcznie przeglądać takie katalogi i sprawdzać, czy domena istnieje czy jest wolna. Kiedy już znajdziemy taką domenę, koniecznie sprawdźmy, czy ma ona jakieś zaindeksowane strony w wyszukiwarce, korzystając z zapytania „site:nazwa-domeny.pl”. Warto również zwrócić uwagę na linki prowadzące do tej domeny, korzystając z zapytania link:nazwa-domeny.pl w wyszukiwarce Google i Yahoo.

A oto porada na marginesie – jeżeli znajdziemy domenę zaindeksowaną w Google, to czym prędzej ją zarejestrujmy. Pamiętajmy, że w takich przypadkach dosłownie często liczą się sekundy, gdyż wiele osób poluje na stare domeny.

Kolejnym istotnym krokiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie domeny jest sprawdzenie jej historii. Wiele starych domen nie posiada żadnych zaindeksowanych stron w Google, co wcale nie oznacza, że dana domena została wykluczona z indeksu i z tego powodu ktoś jej nie odnowił. Należy wiedzieć, że bardzo przydatnym narzędziem w tym celu jest Wayback Machine dostępna w serwisie: http://archive.org. Jeżeli właściciel domeny nie blokował robota sieciowego tego serwisu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że korzystając z Wayback Machine, zobaczymy całą historię domeny. Warto się przyjrzeć zwłaszcza ostatnim wersjom domeny. Jeżeli zobaczymy, że serwis miał raczej dyskusyjną wartość merytoryczną, był na przykład kopią katalogu DMOZ, wikipedii lub Biblii albo stroną zbudowaną w celu wyświetlania reklam – MFA (Made For AdSense) – lub stroną jakiegoś programu partnerskiego, w szczególności farmaceutyków lub kasyn, to możemy wtedy stwierdzić, że nie posiada zaindeksowanych stron w Google z powodu wykluczenia z indeksu. Nie ma żadnych logicznych podstaw (przesłanek) rejestracja takiej domeny.

Warto też wiedzieć, że poszukiwania starych domen mogą ułatwić nam serwisy zajmujące się właśnie tym procederem. Można polecić serwis http://wygasle.pl, który w czytelny sposób przedstawia potencjalne domeny do kupna. Serwis jest listą wygasłych domen i daje nam możliwość prostego sprawdzenia linków prowadzących do domeny, stopnia indeksacji, występowania nazwy domeny na innych stronach i historii z Wayback Machine. Następnym serwisem godnym uwagi przy poszukiwaniu starych domen jest http://zlapane.pl. W przeciwieństwie do poprzednio wspomnianego serwisu zlapane.pl jest aukcją domen, które serwis przechwycił po nieopłaceniu ich przez poprzednich właścicieli.

Natomiast nie zalecane jest tworzenie serwisów o dyskusyjnej wartości merytorycznej na upolowanych starych domenach. Na takich domenach najwłaściwiej jest postawić serwis, który ma szanse na rozwój i zbudowanie społeczności stałych odwiedzających.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *