Adres redakcji: Zens.pl sp zoo ul. SŁOWIŃCÓW 7 /7 78-100 Kołobrzeg Tel. 533 024 116 , Emil: biuro@zens.pl

Obornik - doskonały nawóz jesienny

Obornik – doskonały nawóz jesienny

Lajki

Masz przydomowy ogród? Chcesz, by Twoje rośliny odpowiednio i dodatkowo szybko się rozwijały? Nie brakuje osób, które stosują w tym celu obornik. Czym charakteryzuje się ten nawóz organiczny? Jak obornik działa w praktyce? Jakie można wyodrębnić tutaj rodzaje? W poniższym poradniku dowiesz się także o najważniejszych zaletach wynikających ze stosowania obornika.

Jak działa obornik?

Obornik to nawóz naturalny, który jest coraz chętniej stosowany. Wiele osób dostrzega, że takie rozwiązanie ma bowiem sporo walorów. Obornik składa się natomiast z mieszaniny kału, moczu zwierząt oraz zastosowanej wcześniej ściółki. Warto zaznaczyć, że takie naturalne nawozy zawierają wiele cennych składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego i szybkiego rozwoju roślin. Poza tym w składzie nie brakuje substancji organicznych oraz bogatej mikroflory. TO z kolei ma bardzo duże znaczenie w kontekście rozwoju korzystnej flory bakteryjnej.

Jakie są rodzaje obornika?

Wyodrębniamy rozmaite opcje, które są zależne od hodowanych zwierząt. Czasami stosowany jest np. obornik koński. Takie nawozy naturalne są uniwersalne. Nadają się bowiem na gleby lekkie oraz ciężkie. Warto zaznaczyć, że obornik koński przyczynia się do szybkiego ogrzewania gleby.

Wszechstronne działanie ma także obornik bydlęcy. Można go bowiem z powodzeniem stosować na różnych glebach. Szczególnie rekomendowane jest jednak użycie na podłożach piaszczystych. Tam bowiem składniki pokarmowe szybko są wymywane, dlatego potrzeba ich w relatywnie większych ilościach. Takie oborniki są np. wyjątkowo bogate w potas.

Bardzo często stosowany w praktyce jest obornik kurzy. Zazwyczaj jest on używany jako dodatek do innych nawozów. Naturalne oborniki kurze zawierają dużą ilość azotu. Ma to swoje dobre i nieco gorsze strony. Eksperci rekomendują, by oborniki tego typu były właściwie rozcieńczane. Wszystko po to, by nie doszło do przenawożenia roślin…

Także obornik świński jest bogaty w azot. To rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów na rozmaite podłoża piaszczyste. Obornik od świń szczególnie poleca się w przypadku uprawiania roślin, które wytwarzają relatywnie dużą ilość zielonej masy.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie?

Na pewno duże znaczenie dla wielu osób ma możliwość zaoszczędzenia pieniędzy (niestety, nawozy mineralne dostępne w sklepach online lub stacjonarnych z tym asortymentem są coraz droższe). Hodowla zwierząt wiąże się zaś z koniecznością umiejętnego zagospodarowania wytworzonych odchodów. Coraz więcej ludzi decyduje się stosować mieszaninę kału, moczu oraz ściółki w formie naturalnych nawozów (pod kątem uprawianych roślin).

Obornik to naturalny nawóz bardzo bogaty w rozmaite składniki odżywcze (chodzi tutaj m.in. o azot, fosfor, potas, magnez, bor, czy żelazo), które są potrzebne do tego, by rośliny rozwijały się w odpowiednim tempie. Co ważne, te nawozy wolno rozkładają się oraz nie powodują zasolenia gleby. Właściwie rozłożony i zmieszany z glebą obornik dobrze oddziałuje na tworzenie próchnicy. Wzrost próchnicy w glebie sprzyja zaś jej większej żyzności oraz urodzajności, a ma to spore znaczenie pod względem upraw.

Wielu fachowców podkreśla, że jest to rozwiązanie bardzo wszechstronne. W końcu obornik może być zastosowany nie tylko w formie świeżej, czy przekompostowanej, ale także suszonej. Coraz więcej osób decyduje się też na rodzaj granulowany, który nie wydziela żadnej nieprzyjemnej woni.

Jest to polecane rozwiązanie także dla osób, które stawiają na ekologiczną uprawę.

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym
Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *