Z termoterapii korzysta coraz więcej kobiet, jak i mężczyzn. Zabiegi wykorzystujące energię cieplną są tak popularne ze względu na dużą skuteczność. Zanim jednak zdecydujemy się na terapię zimnem bądź ciepłem, warto byłoby zapoznać się z ich największymi zaletami.
Spis Treści
Termoterapia – najważniejsze informacje
Pojęcie termoterapii może brzmieć dosyć enigmatycznie dla osób, które wcześniej nie miały z nią do czynienia. Tymczasem jest to jeden z działów fizykoterapii. W ramach leczenia, organizm może być zarówno ochładzany, jak i ogrzewany. Wskazania do przeprowadzenia kuracji mogą być naprawdę różne, ale co do zasady termoterapia znajduje zastosowanie w przypadku bólu czy różnego rodzaju stanów zapalnych. Co ciekawe, może ona pomóc nie tylko w poprawie naszego samopoczucia, ale również wyglądu zewnętrznego.
Jakie są zalety termoterapii
Termoterapia, określana także mianem ciepłolecznictwa, może przybierać różną formę. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się chociażby zabiegi wykorzystujące płynną parafinę. Sporo osób decyduje się także na kąpiele w wodach termalnych, jak również na różnego rodzaju okłady. Termoterapia może przybrać także formę zabiegów z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych.
Jeżeli chodzi o zalety ciepłolecznictwa, jest ich naprawdę całkiem sporo. Na uwagę zasługuje już sam fakt, że większość zabiegów jest niesamowicie przyjemna i relaksująca. Termoterapia z wykorzystaniem ciepła może okazać się zbawienna, jeśli zmagamy się ze spiętymi i obolałymi mięśniami. Prowadzi ona do rozluźnienia, jak również do pozbycia się dyskomfortu. Może także zahamować rozwój stanu zapalnego. Jedną z zalet termoterapii jest również to, że doskonale radzi sobie ona z nerwobólami. Dzięki wielu zabiegom poprawia się także samopoczucie psychiczne. Można więc pozbyć się nadmiernego napięcia emocjonalnego, które przyczyniać się może do problemów ze zdrowiem.
Komu może przynieść korzyści zimnolecznictwo
Termoterapia zimnem także posiada sporo zalet, z którymi warto byłoby się zapoznać. Przede wszystkim przybiera ona formę krioterapii. Zimnolecznictwo może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w walce z różnego rodzaju obrzękami. Bardzo zadowolone mogą być z niej także osoby, które doświadczyły przeciążenia mięśni. Jest to bardzo częste u osób, które uprawiają wyczynowo sport. Dzięki terapii zimnem można będzie także złagodzić uciążliwe objawy niektórych chorób skóry, takich jak na przykład łuszczyca. Zabiegi z wykorzystaniem niskich temperatur przyniosą ulgę także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Nerwobóle obwodowe również mogą zostać złagodzone przy pomocy zimnolecznictwa. Co ciekawe, wiele zabiegów z wykorzystaniem zimna może korzystnie wpłynąć na stan naszej skóry. Przy pomocy krioterapii można na przykład zmniejszyć widoczność cellulitu, określanego także mianem pomarańczowej skórki.
Poza tym, wspomniany zabieg wyjątkowo opóźnia procesy starzenia się skóry. Dzięki temu, możemy liczyć na to, że później pojawią się na niej zmarszczki. Warunkiem powodzenia kuracji jest oczywiście odpowiednio długi czas jej trwania. Warto zatem przestrzegać zaleceń osoby, pod której nadzorem wykonujemy zabiegi. Jeśli pozostajemy w stałym kontakcie z jakimś fizjoterapeutą bądź lekarzem, zapewne zaleci nam on także inne formy leczenia. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że szybko pozbędziemy się problemów, z którymi się borykamy. Mimo wszystko wskazana jest jednak cierpliwość. Efekty nie pojawią się bowiem natychmiast, ale dopiero po jakimś czasie. W dużej mierze zależy to od rozmiaru problemu, z którym się borykamy.
Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |