Adres redakcji: Zens.pl sp zoo ul. SŁOWIŃCÓW 7 /7 78-100 Kołobrzeg Tel. 533 024 116 , Emil: biuro@zens.pl

Jak uprawiać i pielęgnować hebe

Jak uprawiać i pielęgnować hebe

Lajki

Hebe należy do zimozielonych roślin z rodziny babkowatych. W jej skład wchodzi ponad 100 gatunków, osiągających wielkość od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości. Może być uprawiana jako roślina ogrodowa, ale też świetnie nadaję się do hodowli domowej w doniczce. Jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja?

Okres kwitnienia hebe trwa w zależności od gatunku, od końca maja i trwa do pierwszych przymrozków. Kwiaty zazwyczaj są białe, fioletowe lub niebieskie, zebrane w większą gromadę na końcach pędów. Liście tej rośliny są niewielkich rozmiarów i posiadają woskowy nalot, dzięki czemu roślina zimą nie doznaje żadnej szkody z powodu suszy fizjologicznej.

Nawożenie hebe

Hebe jest w stanie latem przetrwać duże upały bez konieczności podlewania. Do nawożenia hebe wystarczy zakup ogólnodostępnych wieloskładnikowych nawozów, w szczególności zalecanych dla roślin kwasolubnych. Najlepiej rozpocząć użyźnianie zaraz po rozpoczęciu wegetacji i powtórzyć proces w połowie maja. Od początku sierpnia najlepiej zastosować nawozy jesienne, które odznaczają się większą ilością fosforu i potasu. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy roślinę na okres zimowy.

Pielęgnacja hebe

Podczas pielęgnacji tej rośliny warto pamiętać, że nie wymaga ona cięcia z wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy usunąć przekwitłe kwiatostany. Poza tym warto na początku sezonu pozbyć się gałązek, które ucierpiały z powodu silnego mrozu, a także tych, które zostały zaatakowane przez czynniki chorobotwórcze. W okresie zimowym ochrony wymagają jedynie rośliny, dla których będzie to pierwsza zima. W tym celu dobrze jest użyć gałązek roślin drzew iglastych, które są przewiewne i potrafią zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz nie pozwolą na wystąpienie chorób grzybowych. Dla hebe najlepiej nadaje się ziemia próchnicza, a więc przepuszczalna o kwaśnym odczynie. Znakomicie sprawdzi się zatem na rabacie z wrzosami i wrzoścami, które wymagają kwaśnego torfu ogrodniczego oraz kompostu.

Wybór stanowiska i rozmnażanie

Wybierając stanowisko dla hebe warto ustawić ją w pełnym słońcu. Roślina ta także będzie się dobrze czuła w niewielkim cieniu. Ze względu na to, że posiada ona słaby system korzeniowy, dobrze jest dodać do podłoża trochę gliny i regularnie ją podlewać. Będzie to miało duże znaczenie w pierwszym roku uprawy oraz w okresach długotrwałej suszy. Otoczenie tej rośliny warto obłożyć kwaśnym kompostem lub korą sosnową. Dzięki temu wyeliminujemy w jej pobliżu chwasty. Zapobiegnie to również szybkiej utracie wilgoci. Jeśli chcemy pozyskać nowe sadzonki, to najlepiej osiągnąć to przez rozmnażanie rośliny uprawianej w ogrodzie. Wystarczy wczesną wiosną pobrać zaszczepkę ze środkowej części pędów i po zastosowaniu ukorzeniacza włożyć ją do lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Jeśli okryjemy ją folią i ustawimy w jasnym miejscu, to sadzonki ukorzenią się po około 6 tygodniach.

Szkodniki i choroby

Hebe należy do roślin, które chorują bardzo rzadko. Zagraża im jedynie szara pleśń i plamistość liści. Do uzdrowienia rośliny najlepiej posłużyć się jednym z zalecanych do tego środków chemicznych. Znakomicie spiszą się w tym wypadku preparaty biologiczne, które nie są toksyczne dla zwierząt i ludzi. To oznacza, że są dopuszczone do użycia również w pomieszczeniach zamkniętych. Czasami krzewinki hebe mogą być atakowane przez wciornastki i mszyce. Jeżeli jednak nie występują one w dużym zagęszczeniu, to uporają się z nimi ich naturalni wrogowie. W przeciwnym razie trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *