Adres redakcji: Zens.pl sp zoo ul. SŁOWIŃCÓW 7 /7 78-100 Kołobrzeg Tel. 533 024 116 , Emil: biuro@zens.pl

Dzienny dom opieki - aktywność i odpoczynek dla seniora i opiekuna

Dzienny dom opieki – aktywność i odpoczynek dla seniora i opiekuna

Lajki

Wkroczenie w wiek senioralny nie zawsze oznacza spokojną emeryturę i realizację marzeń. Nawet jeśli początki są pomyśle, z czasem może się okazać, że senior potrzebuje coraz większego wsparcia ze strony osób bliskich. Stopień i konieczność ich zaangażowania jest wprost proporcjonalne do stanu zdrowia osoby starszej, a także jego ogólnie pojętej aktywności.

Bycie opiekunem na całodobowym etacie to niełatwe i wyczerpujące zadanie, które nierzadko szybciej osłabia właśnie osobę podejmującą się wsparcia niż samego podopiecznego. Dzienny dom opieki to rozwiązanie pozwalające na zachowanie własnej przestrzeni, na odpoczynek i chociażby załatwienie swoich własnych spraw. Podpowiemy kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie i wskażemy jakie niesie ono ze sobą korzyści.

Senior na zajęciach – opiekun w pracy

Trudności w opiece nad osobą starszą i coraz bardziej postępująca choroba automatycznie bardziej angażuje opiekuna. Opieka dzienna płynnie przechodzi w nocną i wprowadza trwały deficyt odpoczynku. To wszystko składa się na wyczerpanie, wzrost poirytowania i zdenerwowania oraz zmniejszenie poziomu tolerancji i cierpliwości. Jedną z najczęściej występującą jednostką chorobową wieku starczego jest demencja, która z dnia na dzień coraz bardziej ogranicza zdolności orientacyjne i rozpoznawcze seniora. 

Dzienny dom opieki to obopólna korzyść dla seniora i jego opiekuna. Dla starszej osoby to miejsce, w którym spotka nie tylko osoby w tym samym wieku, ale przede wszystkim opiekę terapeutyczną. Rodzina seniora często odwleka ten moment lub w ogóle rezygnuje z tej możliwości myląc ośrodki dzienne z całodobowymi. Pojawiają się także dylematy i wyrzuty sumienia, tymczasem należy sobie uświadomić, że głównym zadaniem głównego opiekuna jest zapewnienie właściwego otoczenia i pielęgnacji. 

W dziennych ośrodkach dla seniorów podopieczni mają zapewnioną właściwą opiekę, a zajęcia, które są im proponowane są odpowiednio dopasowane do indywidualnych możliwości i jednostek chorobowych. Jednym z głównych zadań tego rodzaju domów jest aktywizacja i podniesienie lub utrzymanie dotychczasowej sprawności na aktualnym poziomie. W tego rodzaju placówkach pracują opiekunowie medyczni, terapeuci oraz zapewniana jest pomoc pielęgniarska. Dzięki temu rozwiązaniu stały opiekun może znaleźć czas na swoje sprawy i odpoczynek. To nie tylko zachowanie równowagi, ale przede wszystkim realna pomoc, po którą warto sięgnąć.

Na jakich zasadach działa dzienny dom opieki dla osób starszych?

Trzeba sobie uświadomić i poniekąd pogodzić się z tym, że osoby w wieku senioralnym niedomagają na wielu płaszczyznach. Zaczynają się problemy typowo zdrowotne, które z czasem uniemożliwiają wykonywanie prostych czynności tj. obsługa toalety, samodzielne wykonanie czynności higienicznych, gotowanie, zakupy, a nawet czytanie, pisanie i poruszanie. W przypadku demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona destrukcyjne działanie chorób przebiega w dość szybkim tempie. Potrzeby opieki wzrastają i co więcej wymagają nie tylko sprawności od opiekuna, ale i całych pokładów cierpliwości. Senior nie zawsze jest świadomy tego co robi, np. w przypadku demencji może zapomnieć do czego służą sztućce, lub może próbować rozrywać pampersa. Przykładów można by mnożyć w nieskończoność, ale nie to jest najważniejsze. 

W całym procesie opieki konieczne jest zadbanie, by trenować to, co jeszcze nie zostało zapomniane. Dzienny dom opieki to doskonałe miejsce, w którym jest to możliwe. Jak sama nazwa placówki mówi, senior może w nim przebywać w ciągu dnia około 8 godzin lub dłużej jeśli opiekun seniora w tym czasie przebywa w pracy. W domu opieki podopieczni mają zapewnione posiłki oraz podstawową opiekę pielęgniarską, a to oznacza, że zostaną im podane leki, a wszelkie nieprawidłowości związane ze zdrowiem będą na bieżąco monitorowane i zgłaszane. Podczas pobytu seniorzy uczestniczą w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Placówki dla seniorów można przyrównać do funkcjonowania przedszkoli – schemat jest podobny, to opiekunowie przywożą i odbierają swoich bliskich z ośrodka.

Czy warto oddać seniora do dziennego domu opieki?

Dzienne domy opieki to kompromis pomiędzy całodobową placówką a samodzielnym zmaganiem się z trudnościami. To rozwiązanie doskonałe dla opiekunów, którzy czują zmęczenie i przytłaczający ciężar obowiązków związanych z opieką. Należy sobie uświadomić, że kochać drugą osobę – mamę, tatę, babcię, dziadka – nie oznacza rezygnacji z własnego życia. Kochać to umieć zapewnić opiekę i móc się dzielić radością, a tej nie będzie, jeśli zdecydujemy się pozostać sam na sam z postępującą u seniora niepełnosprawnością. 

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest klinikaseniora.pl – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *