Francuskie wina są uważane za jedne z najlepszych na świecie.
Niestety, często ich smak nie jest skutkiem naturalnych procesów biochemicznych, lecz efektem wprowadzanych zmian, udoskonaleń i wielu innych, mających niewiele wspólnego z naturą procesów.
Spis Treści
Wina starej i nowej generacji
Przed I i II wojną światową wina we Francji produkowane były głównie w sposób naturalny. Wynikało to z pewnych tradycji winiarskich w społeczeństwie, ale też z upodobania do wszystkiego, co naturalne. Po zakończeniu II wojny światowej świat nie tylko zaczął szybko się rozwijać (odbudowywać), ale też korzystać z nowych technologii. Zjawisko to dotknęło również winiarni, które coraz częściej zaczęły sztucznie udoskonalać swoje produkty. W praktyce oznaczało to, że francuskie wina stały się krystalicznie czyste, pozbawione zmętnień i… dość specyficzne w smaku. W składzie win pojawiało się coraz więcej siarczanów, które niekorzystnie wpływały na ogólny odbiór produktu u smakoszy.
Wino czyste lub mętne?
Zmiany dotykały nie tylko samej technologii produkcji wina, ale też upodobań wizualnych. Zaczęto odrzucać wszystko, co było mętne, a zarazem naturalne. Nagle okazało się, że wino białe i czerwone musi mieć krystalicznie czysty wygląd, gdyż właśnie taki produkt preferują klienci. Na szczęście z biegiem lat dużo na tym polu się zmieniło i do głosu doszli ci producenci, którzy zaczęli ponownie stawiać na naturalne metody wytwarzania win. Oczywiście wiązało się to z pewnymi niedogodnościami technicznymi, ale cóż… każda idea to pewne wyrzeczenie. Dzięki temu udało się wprowadzić na rynek coraz większą liczbę gatunków win naturalnych, których – według aktualnych informacji – jest już 100. Jeśli więc ktoś preferuje wina naturalne, to z pewnością ma z czego wybierać.
Podsumowując, wina klasyczne nie muszą być gorsze od win naturalnych. Smak jednych i drugich może być pod każdym względem wyjątkowy. Niemniej warto pamiętać, że tylko naturalne wina są wytwarzane z najlepszych winogron i przy minimalnym udziale tzw. chemii.