Kozy są przeżuwaczami, co oznacza, że wymagają dostępu zarówno do wysokiej jakości paszy, jak i odpowiedniej podaży materiału włóknistego zwanego suchą masą. Sucha masa to część paszy, która składa się z fizycznie niestrawionego włókna. Włókno zawarte w pożywieniu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego zwierząt. Kozy mają niskie zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do masy ciała, a jako produkty uboczne dostarczają znacznych ilości mleka i mięsa.
Kozy występują w wielu krajach rozwijających się oraz w ubogich społecznościach krajów bogatszych. Kozy są często ważnym elementem mieszanych systemów rolniczych. W biedniejszych regionach kozy dostarczają mleka, mięsa, sierści, skór, a czasami są źródłem siły pociągowej. We wszystkich sytuacjach związanych z małorolnymi mieszanymi systemami produkcji rolnej w krajach rozwijających się, kozy (i inne gatunki zwierząt gospodarskich) mają dostęp do szerokiej gamy zasobów paszowych w postaci paszy. Zrównoważone wykorzystanie i doskonalenie tych zasobów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wydajnej i opłacalnej produkcji zwierzęcej, ale wymaga wiedzy i odpowiednich technologii. Kozy mają znacznie skromniejsze wymagania żywieniowe niż krowy i owce. Na przykład, kozy przeznaczone do produkcji mleka muszą być żywione paszami o wysokiej zawartości energii i białka, ale o niskiej zawartości włókna. Bardzo ważne jest jednak, aby pasze te były spożywane z odpowiednią częstotliwością, czyli z „apetytem”.
Żywienie kóz
Kozy żywiące się wyłącznie roślinami niskiej jakości nigdy nie osiągną dobrej wydajności mlecznej. Żywienie kóz samymi paszami nie jest powszechną praktyką. Prawdą jest, że kozy mają znacznie skromniejsze wymagania żywieniowe niż krowy i owce, niemniej jednak ważne jest, aby dostarczać im pewnych składników odżywczych, szczególnie późnym latem i jesienią, kiedy dostępność paszy jest mniejsza, lub wiosną, kiedy występuje konkurencja ze strony szybko rosnących roślin. Racjonalne i prawidłowe żywienie kóz to zadanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się proste. W rzeczywistości jednak praktyka ta staje się skomplikowana, ponieważ wymaga poważnej kalkulacji, co jest optymalne dla hodowanych zwierząt, w każdym przypadku w zależności od ich wieku, płci i przyszłego przeznaczenia. Pomimo pozornej prostoty żywienia kóz, racjonalne zarządzanie zwierzętami nie zawsze jest łatwe dla tych, którzy dopiero zaczynają je hodować. Kozy są przeżuwaczami i wymagają dostępu do wysokiej jakości pastwisk. Jakość pastwiska zależy od rodzaju gleby, poziomu nawożenia i odwodnienia. Czynnikiem może być również ukształtowanie terenu. Ogólnie rzecz biorąc, im lepsza jest dostępna pasza, tym więcej mleka i mięsa wyprodukuje zwierzę. Kozy mogą być oportunistami, zjadając nawet trujące rośliny, gdy inna pasza jest niedostępna. Karmienie kóz polega na dokładnym monitorowaniu ich kondycji i podawaniu im diet dostosowanych do ich potrzeb. Aby dobrze się rozwijać, kozy muszą jeść zarówno paszę pastwiskową, jak i treściwą. Kluczem jest monitorowanie kondycji ciała, produkcji mleka i płodności oraz odpowiednie dostosowanie diety.
Kozy są inteligentnymi zwierzętami i rozpoznają delikatność i troskę w karmieniu ich. Chociaż kozy nie są tak wymagającymi pasjonatami jak owce i bydło, można je nakłonić do spożywania różnych pokarmów, takich jak słoma, nasiona, wytłoczyny z trzciny cukrowej, trawa, ściółka z liści i strąki kakao. Te alternatywne pasze mogą być stosowane w określonych sytuacjach i porach roku. Kozy należy karmić co najmniej raz dziennie, ale lepiej dwa razy dziennie w celu utrzymania niż zwiększenia masy ciała. Zapewnij odpowiednią ilość paszy wysokiej jakości i paszy uzupełniającej. Najważniejszymi dodatkami paszowymi są siano i kiszonki. Powszechnie stosuje się pasze wysokiej jakości, takie jak siano, słoma jęczmienna i lucerna. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i jakość komponentów paszowych stosowanych w celu opracowania dawek pokarmowych odpowiednich dla kóz o specyficznych wymaganiach produkcyjnych.
Więcej informacji na https://www.maszyny-rolnicze-traktory.pl/